zincir // Sedat Kumova // Akyol Sanat // 21 Kasım – 9 Aralık 2011

zincir
Sedat Kumova
Akyol Sanat
21 Kasım – 9 Aralık 2011
 

 

Sedat Kumova “zincir” adını verdiği resim sergisiyle 21 Kasım-9 Aralık tarihleri arasında Akyol Sanat Evi’nde.

 

 

 

Sedat Kumova “zincir” sergisindeki işlerinde geçmişten bugüne kalan izleri resmetti.
Bir birine bağlı anlar bizi oluşturan. Varoluşumuzdan bu güne bir zincirin halkalarında yaşamın izleri, her biri bizi şimdiki ana taşıyan. Acıyla tatlıyla, yaptıklarımız yapamadıklarımız, fazlası eksiği, bazen döne döne bir motif bazen zikzakla uzayan bir yaşam dantel gibi ilmek ilmek, ince ince oluştururuz bir hayatı. Sevgiyle, emekle, özenle, hüzünle, sevinçle, umutla… Bir pencerenin önünde suskun özlenen başka bir yaşamın resmini çizer gibi. Geçmişin izlerinin üstüne sadece kendimizin oluşturduğu beyaz bir örtü yaşamı süsleyen. Hatırlamak istemediklerimizi kapatan, bize ait olmayanları bize ait kılan motifler gelecek kuşaklara bırakılan geçmiş izler.
Pamuk ipliğine bağlı değerleri, zincirlerle sıkıca ilmekleyerek tutundurmak, sağlamlaştırmak yaşatmak, korumak istercesine.
Sedat Kumova “zincir” sergisindeki işlerinde geçmişten bugüne kalan izleri resmetti. Annesiyle olan hatıralarını onun dantel motifleriyle simgeleştirdiği kompozisyonlarını geçmişle bugünü birbirine bağlayan bir kurguyla oluşturdu.
AKYOL SANATEVİ
Adres: Teşvikiye Cad. Cami Sok. Kılıç Han. No:6/3
Tel: +90 (212) 227 40 88