AŞK OLSUN // 2 – 12 Şubat 2013 // Pelin Avşar // Demirören İstiklal

AŞK OLSUN
2 – 12 Şubat 2013
Pelin Avşar
Demirören İstiklal


Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Pelin Avşar Kişisel sergisi ile ilgili bilgiler ve resimlerinde öne çıkan içeriğin “Kadın ve Aşk” teması olduğunu belirtti.

Avşar bu defa sergisinin ismine Sevgililer Günü dolayısıyla ” AŞK OLSUN ” dedi

Sanatçının 13.Kişisel Resim Sergisi ”AŞK OLSUN” Demirören İstiklal’de.

Kendini bir figür ressamı olarak niteleyeren sanatçı siyah, kahverengi, kırmızı, beyaz ve bej renklerinin tonlarını kullanarak kullandığı figüratif resimlerinde, genel olarak geometrik soyutlama anlayışı hâkim. 

Eserlerinin, uyumlu renk birliktelikleri, uzun hatlı figür anlayışı, özgün resim üslubunun yansımaları olduğunu ifade eden Avşar, “Resimler ilk bakışta kesin çizgileri ve geometrik stilizasyona sahip olmaları nedeniyle Afrika ve Okyanusya etkileri taşıyan kübik heykelleri andırsa da, tanımın yarattığı katılıkları figürlerin ifadeleri yumuşatmaktadır.” dedi. 

Hacimsel etkiye önem vermediğini dile getiren Avşar, resimlerini basit renk düzlemlerinden oluşturduğunu ve ikonalara has bir görünüm kazandırdığını ifade ederek şu bilgileri verdi:“ Bu yönüyle Afrika sanatıyla olan benzerlikler, stilizasyonda ve biçimlerin basitliğinde izlenebilir. Yoğun hissedilen ifade; renk birliktelikleri, basit ve samimi görünümlerine rağmen ustaca kullanılmış bir soyutlama, iç içe geçmiş vücut parçaları ve basit kıvrılmalarla verilmiştir.” 

Pelin Avşar, aşk’ın insanlara, Allah tarafından armağan edilmiş en özel duygu olduğu düşüncesi ile resimlerinde aşkı, sevgiyi, şefkat ve tutkuyu yalın bir biçimsellikle tuvallerine aktardığını, bu haliyle figürlerinin sanat tarihinden kimi figürlere gönderme olduğunu söyledi.
Avşar eserlerindeki farklılıkları şu sözlerle ifade ediyor.

“Sınırlı ve tanımlanmamış koyu bir arka planın önüne yerleştirilmiş keskin hatlı figürler Picasso’nun aşık çiftlerini ve yalnız kadınlarını, uzatılarak deforme edilmiş bedenleri ve yüz ifadeleriyle Modigliani’nin figürlerini, kontür içerisine alınmış yalın betimlenmiş duruşlarıyla Matisse’in kadınlarını, tutkulu görünümleriyle Klimt’in öpüşenlerini hatırlatmaktadırlar. Fakat tüm benzerliklerin yanı sıra eserlerimde kadınların ve erkeklerin kimliklerinin olmaması, onları diğerlerinden ayırır. Onlar yoğun ifadeleri yansıtan kimliksiz figürlerdir. Figürlerin yüzlerinin ortasından geçen stilize bir üslupla belirtilmiş dudak dışında ayrıntıya girilmemesi figürlerin kimliğini gizleme amacı taşır gibidir.Birbirine sarılmış figürlerin görünümü onları zamansızlaştırır ve adeta onları izleyenlere sonsuzluk duygusunu hissettirir.” 

Pelin Avşar’ın aşkın zamansızlık ve sonsuzluğunu temsil eden figürlerinden oluşan sergi, 12 Şubat 2013 tarihine kadar Demirören İstiklal’de ziyaret edilebilecek.