FRAGMANLAR – “Fragments” – İsmet Doğan – 14 Nisan – 20 Nisan 2012

FRAGMANLAR

“Fragments”
İsmet Doğan
Yeşilçam Sineması
14 Nisan 2012 – 20 Nisan 2012
Basın Bülteni

Beyoğlu Yeşilçam sineması ALAN İstanbul yapımcılığında İsmet Doğan sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının sinema sanatının imgesel kodlamalarını çağdaş – görsel sanatlara aktardığı çalışmaları ile bir dizi videosu gerçek bir sinema salonu ve fuayesinde büyük bir enstalasyon olarak izleyiciye sunuluyor.
Fragmanlar” isimli proje sergisi bir yandan sinemanın salonu ve fuayesini bir mekânsal bağlam olarak ele alırken diğer yandan Beyoğlu merkezli bir salonun tarihsel ve kültürel geri planını bir bilinç-dışı olarak çalışmanın aurasına eklemlendiriyor.
Yeşilçam Sinemasında 14 Nisan 2012’de Gala’sı yapılacak olan sergi, 1 hafta boyunca 3’er matine olarak gösterimde olacak. Video gösterimi ve sergi 20 Nisan 2012 tarihine kadar devam edecek.
“Sinema tiyatro değildir; bilakis gövdesini moleküllerin dışında inşa eder. İmajların yalın her yönde bir aradalıklarının dolup taştığı bu bağlantılar genellikle paradoksaldır. Sinema, görüntüyü hareketlendirdiğinden, daha doğrusu görüntüye bir öz hareket (auto-mouvement) boyutu kattığından, sürekli olarak beyin devrelerini çizer, yeniden çizer… Kötü sinema her zaman için bir düşük kapasiteli beyinin ürünü olan şiddet ve cinselliğin, ucuz bir vahşet ve örgütlü bir salaklık içinde anlatıldığı devrelerden oluşur. Gerçek sinema başka bir cinsellik, başka bir şiddet boyutuna ulaşır, bu boyut molekülerdir, konumlandırılamaz.”
GillesDeleuze – CahiersduCinéma

HEPİMİZ BİRER VAMPİRİZ

Alan İstanbul’un yapımcılığında gerçekleşen İsmet Doğan’ın “Fragments” isimli enstalasyonu 14 Nisan akşamı Yeşilçam Sinemasında açıldı. Doğan popüler kültür ürünlerini, özellikle korku sinemasının en bilindik temalarını dönüştürerek bizim yeniden okumamızı istiyor. Sinematografik atmosfer içinde kurguladığı, kendini başrole koyduğu videoları, sinema afişlerini yeniden boyayarak, onları dönüştürerek oluşturduğu çalışmaları, aynalar kullanarak çevrenin ve bizim de içine yansıdığımız triptikleri ile bu imgeleri yeniden gözümüzün önüne sürüyor. Bu dönüştürülmüş tekinsiz imgelerle karşı karşıya kalan izleyiciler kendi arzularını, imgenin kendisi için anlamını ve olayları algılayışlarını sorgulamak zorunda kalıyor.

İsmet Doğan’ın “Fragments” isimli enstalasyonu 20 Nisana kadar 14:00 ile 21:00 saatleri arasında gezilebilir. Yrd. Doç.Dr. Fatih Balcı 

Sergi İletişim:
Bengi Başaran
ALAN Istanbul
AsmalıMescit Atlas Ap. 5/2 Tünel- Beyoğlu-İstanbul
www.alanistanbul.com
bengi@alanistanbul.com
+90 (212) 252 94 53