YAZILANLAR VE ÇİZİLENLER // 25 OCAK-6 ŞUBAT 2013 // BİLAL ÇINAR // GALERİ ESPAS

YAZILANLAR VE ÇİZİLENLER
25 OCAK-6ŞUBAT 2013
BİLAL ÇINAR
GALERİ ESPAS 

AÇILIŞ: 25 OCAK CUMA 18:30 

Türk Grafik Tasarımcı ve İllüstrasyon sanatçısı Bilal ÇINAR 1980 yılında doğdu. Henüz çocuk yaşlarda resim yapmaya başladı. 1999 yılında Fırat Üniversitesi Grafik Bölümü’ne girdi. 2000 yılında buradan ayrılarak Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’ne girdi ve 2004 yılında mezun oldu. Öğrencilik yılları sürecinde “Çevre Duyarlılığına Yönelik Görsel Araçların Tasarımı” isimli proje üzerine çalışmalar yaptı ve kendi atölyesinde resim eğitimi verdi. Tasarımlarıyla reklam dünyasına önemli katkılarda bulundu. Birçok karma ve kişisel sergide çalışmalarını insanlarla buluşturdu. Suluboya yeteneğiyle tasarımlarını harmanlayarak Grafik Tasarıma renkli bir bakış açısı getirdi. Bazı uluslararası markaların grafik tasarımcısı olarak çalıştı. Grafik Tasarım hayatına 1999 yılında başlayan tasarımcı, çalışmalarına İstanbul’da devam etmektedir. 

“Akademik eğitiminin yanı sıra usta sanatçılardan da sanat eğitimi alan tasarımcı, çoğunlukla tasarım yaparken aynı anda başka bir tasarımıda zihninde gerçekçi bir şekilde kurgulamaktadır. Bu, onun tasarımlarına olağanüstü bir gerçeklik ve saflık hissi vermektedir. Kullandığı renkler ve çizimlerindeki kompozisyonlar çok çarpıcıdır. Renkler, tasarımcının duygularını dışa vurduğu gibi, illüstrasyonlara sıcaklık katmaktadır. İllüstrasyonun teknik özellikleri ve kurallarının zaman zaman dışına çıktığı gibi, perspektife de önemli ölçüde bağlı kalmaktadır. Tasarımların hepsinde en ince ayrıntılarına kadar detaylara yer vermektedir. Çizilen nesnelere bir ruh ve karakter kazandıran, aslında detaylardır mantığıyla hareket eden sanatçı her insanın sanat duygusuyla donatıldığına inanmaktadır. 

Yazılanlar ve çizilenler serisinde karşınıza çıkan her resimde, insanların bilinçaltındaki sürrealist dünyaya tanıklık edeceksiniz. Hatta, insan zihninde yolculuk yapabilme fırsatını yakalayacaksınız. Resimlerin bazısında bir insan yüzünden fırlayan bombalar ya da yüzlerinin içinden geçen yazılara rastlayacaksınız. Her bir portrede başka insanların yüzleriyle tanışacak ve her birinin zihnini meşgul eden mistik ve gizemli kavramların çizgilere büründüğünü göreceksiniz. Bu siluetlerden kimi ayrılığı, aşkı, sevgiyi, kimi de savaşı anlatacak. Bilal Çınar ‘’YAZILANLAR VE ÇİZİLENLER’’ Suluboya Sergisi, Süvari Giyim’in katkılarıyla 25 Ocak- 6 Şubat 2013 tarihleri arasında Galeri Espas’ta.


GALERİ ESPASHüsrev Gerede Cad. Fırın Sok. No:4/1 34365  Teşvikiye/ İstanbul
T+902122277017