von mir aus // 16 Mayıs – 23 Haziran 2013 // ELVİRA BACH // ART350 Gallery

von mir aus
16 Mayıs – 23 Haziran 2013

ELVİRA BACH

ART350 Gallery
Açılış: 16 Mayıs Perşembe saat 19:00-21:00
Adres: Bağdat Caddesi No: 350 
34738 Erenköy – İstanbul/Turkey 
Tel.: +90 216 369 80 50 
ART350 Sanat Galerisi Bağdat Caddesi ve Akaretler’de bulunan Galerilerinde Almanya’nın en ünlü sanatçılarından biri olan ELVİRA BACH’ın eserlerini sanatseverler ile buluşturuyor. 
Rasyonalite yerine Bach güçlü bir vurgu ile, enerjik, hatta kimi zaman agresif bir resimsel dili kullanarak geniş açılı ve şehvetli dizi eserler sunar. Bir çok eserinde ise yinelenen konu kadın ve cinselliktir. 1978‘lerden itibaren Oto-portre çalışmalarına başlamıştır. Genellikle kendini tanımlamak için eşyalarını ve aksesuarlarını kullanmaktadır. 1980‘lerin başlarında ise yılan motifi Bach için önemli bir yer almıştır. Elvira Bach’ın “Kadın Resimleri” ‘indeki yalınlığı ve ayrıcalığı olan resimler ülkesinde ve uluslararası sanat ortamında sanatçıyı simgeleştirmiştir. 
“Sanat yapan, sürekli var olmalıdır.” sözleri sıra dışı olan sanatçının kendisini ve eserlerini karakterize etmektedir. Otuz yıldan fazla olan bu yansız çalışmaları, eserlerinin benzersiz ve karıştırılamaz olmalarını sağlıyor. Elvira Bach‘ın temel temalarına olan sadakati onu bir model ve bir izleyici olarak alman ve uluslararası sanat sahnesinin ikonu haline getirmiştir. Bu anlamda bu güne kadar ortaya çıkmamış son yapıtlarını ART350 Sanat Galerileri olarak İstanbul’un iki yakasında aynı zamanda sunmaktan onur duymaktadır. 
****************
ART350 Gallery is going to present works of the famous artist from Germany ELVİRA BACH on both sides, in Akaretler and on the Bağdat Street. 
Instead of rationality, Bach expresses subjective themes in a fleetingly vigorous, energetic, even aggressive pictorial language, which is expressed in a sensually bright palette and clearly defined angular forms. The recurring subject is the woman in her sex-determined existence, usually with similar features – in fact it’s Elvira Bach herself. She began painting self-portraits in 1978 – often disguised as still-lifes with collections of utensils and accessories with which she defines herself as a woman. The snake became an important feature in her work during the first half of the 1980s. Erotic associations increasingly determined her work. This strongly sensual energy was transformed around the end of the 1980s towards a more reserved style. “I know that I have lived many things to the full”, said Elvira Bach in retrospect – for her the necessary experience in order to continue her work as an artist in a more relaxed manner and within a new area. 
Anna LAUDEL, Ferhat YETER & Binnaz Gül YETER