YANSIMALAR / REFLECTIONS // 3 NİSAN – 17 NİSAN 2013 // CEVDET KOCAMAN // GALERİ ESPAS

YANSIMALAR/REFLECTIONS

3 NİSAN – 17 NİSAN 2013 


CEVDET KOCAMAN 

GALERİ ESPAS 


Cevdet Kocaman 1951 yılında Edirne’de doğdu. 1972 yılında İstanbul Hukuk Fakültesi’nde eğitimini tamamladı ve on yıl avukatlık yaptı. İlkokul ve ortaokul dönemlerinden beri doğaya ve resime olan ilgisi, Kocaman’ın1975 yılında İstanbul GSA’si Yüksek Resim Bölümü’ne girmesine neden oldu. Sanat Eğitimini Danimarka Kraliyet Akademisi Grafik ve Desen Bölümünde 1986–1990 yılları arasında tamamladı. Kültür Bakanlığı Müşavirliği ve Kopenhag Büyükelçiliği Kültür Ataşeliği görevlerinde bulundu. 
Cevdet Kocaman resimlerinde dingin ve hareket etkisi yoğun olan bir ifade biçimi kullanmaktadır. Çalışmalarında renk skalasındaki renkleri ustaca kullanarak birbirinin içinde bir uyum ve denge oluşturmaktadır. Resimleri genellikle geometrik formlardan oluşmaktadır. Resimlerindeki güçlü etki, hakimiyet ve renk bilgisiyle farklı bir anlatım sunar. 
Cevdet Kocaman, Post Modernizm ve sonrasındaki ideolojik ambiguite kaos karşısında, eklektik, Neo, Post , Remake espirilerin kakofonik ve polifonik platformu içinde , kendi içsel maceraları eşliğinde, Pastoral bir senfoniden yola çıkarak, İnsanoğlunun doğasının diyalektiğine aykırı duruşunun ve karşı savaşının karşısında, bizi doğanın ve varoluşun unutulmuş güzellikleriyle romantik bir maceraya davet ediyor… Cevdet Kocaman’ın ‘’Yansımalar’’ temalı çalışmalarının yer aldığı son dönem resimleri 3 Nisan-17 Nisan tarihleri arasında Pazar hariç her gün 10:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. 
GALERİ ESPAS
Hüsrev Gerede Cad. Fırın Sok. No:4/1 34365 Teşvikiye/ İstanbul
T+902122277017www.galeriespas.com